Czy Botox jest bezpieczny w ciąży?

W dzisiejszych czasach zastrzyki z Botoxu są szeroko stosowane w celu przedłużenia młodego wyglądu skóry. Dlatego też coraz więcej kobiet na całym świecie regularnie się do nich ucieka.

Czy jednak zastrzyki z Botoxu są bezpieczne w czasie ciąży? Jakie są zagrożenia związane z jego wstrzyknięciem w czasie ciąży? Kiedy można bezpiecznie zacząć stosować Botox po urodzeniu dziecka? I wreszcie, czy istnieją jakieś alternatywy dla niego, które mogą być stosowane w czasie ciąży?

Cóż, czytaj dalej ten artykuł, aby znaleźć odpowiedzi na wyżej wymienione pytania. Zagłębmy się razem w świat Botoxu!

Co to jest Botox?

Botox to marka produktów do wstrzykiwania, które są oparte na toksynie botulinowej typu A (naturalnie występujący środek zwiotczający mięśnie produkowany przez bakterię Clostridium botulinum). Jest on często stosowany w kosmetologii w bardzo wielu celach kosmetycznych, takich jak:

  • Redukcja dynamicznych fałdów, drobnych linii i zmarszczek (takich jak fałdy nosowo-wargowe, linie czoła, kurze łapki czy zmarszczki między brwiami);

  • Kreacja płetwy górnej wargi;

  • Korekcja asymetrii twarzy;

  • I tak dalej.

Please Note:

Oprócz wyżej wymienionych celów estetycznych, zabieg z użyciem Botoxu może być również stosowany w celu pielęgnacji stanów medycznych związanych z napięciem mięśni. Należą do nich bóle szyi, nadmierna potliwość, dystonia szyjna, nadaktywny pęcherz, leniwe oko, bóle głowy i tak dalej.

Produkty z toksyną bitulinową są przeznaczone do użytku profesjonalnego. Dlatego tylko certyfikowani pracownicy służby zdrowia z ważną licencją medyczną mogą wstrzykiwać Botox pod skórę właściwą pacjenta. Zabieg należy wykonać domięśniowo za pomocą cienkiej igły.

Zabieg kosmetyczny polegający na wstrzyknięciu Botoxu powoduje tymczasowe zablokowanie nerwów, które przechodzą do mięśni wokół miejsca wstrzyknięcia. Ponieważ toksyna rozprzestrzenia się, ostatecznie prowadzi do rozluźnienia mięśni, które może trwać do sześciu miesięcy. Jednocześnie dokładny czas trwania zabiegu po podaniu Botoxu zależy od indywidualnych cech każdego pacjenta (m.in. od jego aktualnego stanu zdrowia, rodzaju skóry właściwej czy wieku). Ponadto, może on zostać przedłużony poprzez okresowe iniekcje uzupełniające.

Uwaga:

Botox nie jest jedynym produktem, który oparty jest na toksynie botulinowej. Takie marki jak Bocouture, Dysport, Xeomin i wiele innych również wykorzystują ją jako główny składnik swojego składu. Są one również często stosowane zarówno ze względów estetycznych, jak i medycznych.

Warto również wspomnieć, że Botox jest bezpiecznym produktem, który został zatwierdzony przez FDA. W związku z tym rzadko wywołuje on jakiekolwiek poważne powikłania (poza takimi chwilowymi reakcjami ludzkiego organizmu, jak podrażnienie skóry w miejscu wstrzyknięcia czy objawy grypopodobne). Jednocześnie jednak Botox nie powinien być stosowany w przypadku jednego z następujących przeciwwskazań:

  • Reakcja alergiczna lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu (zwłaszcza toksynę botulinową);

  • Poważny problem zdrowotny (taki jak słaba krzepliwość krwi, cukrzyca lub nieleczona epilepsja);

  • Trwające podrażnienie skóry wokół miejsca wstrzyknięcia;

  • I tak dalej.

Czy jednak kobiety w ciąży mogą poddać się kosmetycznemu wstrzyknięciu Botoxu? Czy może ciąża jest również przeciwwskazaniem do podawania toksyny botulinowej? Dowiedzmy się tego od razu!

Czy wstrzykiwanie toksyny botulinowej w ciąży jest bezpieczne?

Bardzo prosta odpowiedź na pytanie, czy można otrzymać Botox będąc w ciąży brzmi "nie". Innymi słowy, zarówno ciąża, jak i laktacja służą jako przeciwwskazania do podania preparatu.

Jednak głównym powodem, dla którego nie można dostać Botoxu w ciąży, nie jest to, że nie jest on bezpieczny. Chodzi o to, że praca Botoxu nie została wystarczająco zbadana u osób w ciąży.

Proszę zwrócić uwagę:

Badania wpływu Botoxu na ciężarne zwierzęta (a mianowicie ciężarne króliki i ciężarne myszy) zawierają przebłysk nadziei. Mianowicie nie wykazują one żadnych dowodów na to, że Botox może przekroczyć łożysko lub spowodować nieprawidłowości płodu. Jednocześnie jednak wpływ Botoxu na ciążę u ludzi jest w dużej mierze nieznany.

Dlatego FDA uznaje Botox za lek kategorii C w czasie ciąży. Innymi słowy, nie ma wystarczających badań, które dowodzą, że stosowanie Botoxu w ciąży jest bezpieczne lub niebezpieczne.

Jakie są zagrożenia związane z otrzymaniem zastrzyków z botoksu w czasie ciąży?

Nie jest jeszcze jasne, czy wstrzyknięcie Botoxu w czasie ciąży może spowodować jakiekolwiek wady wrodzone u nienarodzonego dziecka. Jednocześnie istnieje kilka potencjalnych zagrożeń związanych z poddaniem się zabiegom Botoxu podczas noszenia dziecka, takich jak:

  • Potencjalne ryzyko wystąpienia wad rozwojowych płodu;

  • Przedwczesny poród dziecka;

  • Poronienie;

  • Zmiany hormonalne;

  • I tak dalej.

Proszę zwrócić uwagę:

Wymienione powyżej niebezpieczeństwa związane z otrzymaniem Botoxu w ciąży nie zostały udowodnione w badaniach klinicznych lub badaniach na zwierzętach. Dlatego też funkcjonują one raczej jako środki ostrożności.

Dlatego lepiej jest się zabezpieczyć i wykluczyć Botox z rutynowej pielęgnacji skóry w ciąży (przynajmniej do czasu, aż zostanie on lepiej zbadany).

Kiedy można bezpiecznie zacząć stosować botoks po porodzie?

Należy również wspomnieć, że nie istnieją badania, które pokazują, czy Botox przenika do mleka matki, czy nie. Dlatego nie ma zielonego światła, jeśli chodzi o podawanie produktu w okresie laktacji.

Innymi słowy, rozpoczęcie przyjmowania Botoxu po urodzeniu noworodka jest bezpieczne tylko w przypadku, gdy nie zamierzasz karmić go piersią. W przeciwnym razie trzeba będzie zakończyć laktację, aby móc bezpiecznie rozpocząć otrzymywanie Botoxu po sprowadzeniu dziecka na świat.

Jakie są bezpieczne w ciąży alternatywy dla Botoxu?

Na szczęście istnieją bezpieczne alternatywy, które mogą częściowo zastąpić stosowanie Botoxu w ciąży. Ze względu na fakt, że zdecydowana większość z nich jest mało inwazyjna, mogą one nie być tak skuteczne jak Botox. Jednocześnie jednak te alternatywy mogą pomóc w utrzymaniu dobrego wyglądu skóry:

  • Kremy do twarzy na bazie kwasu hialuronowego;

  • Ręczny masaż mięśni twarzy;

  • Peelingi;

  • I tak dalej.

Jak również, unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce i regularne stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym w czasie ciąży będzie zarówno zapobiegać uszkodzeniom słonecznym i przedłużyć swój użyteczny wygląd.

A Bottom Line

W sumie, bezpieczeństwo przechodzenia zastrzyku Botox w czasie ciąży nadal pozostaje niejasne. Mianowicie, badania sugerują, że może lub nie może mieć wpływu na nienarodzone dziecko.

Dlatego też decyzja o tym, czy jego ryzyko przeważa nad potencjalnymi korzyściami, należy wyłącznie do Twojego lekarza. Pamiętaj, że zdrowie fizyczne i psychiczne Twojego przyszłego dziecka powinno pozostać Twoim najwyższym priorytetem podczas ciąży!

P.S.

Istotne jest, aby zamówić Botox od wiarygodnego dostawcy, aby zapewnić bezpieczeństwo produktu.


Autor

Mateusz Molek