3 ekologiczne porady dotyczące urody, które warto włączyć do swojego rytuału piękna

Oto brzydka prawda o większości kosmetyków pielęgnacyjnych: szkodzą one środowisku naturalnemu. Jeśli Twoja rutyna jest jedną z nich, to prawdopodobnie Twoja skóra również jest zagrożona. Zanim więc będzie za późno, przeczytaj 3 ekologiczne wskazówki dotyczące pielęgnacji urody, które powinnaś wprowadzić do swojej rutyny już dziś.

Mniej znaczy więcej

Nasza kultura uwielbia mieć wszystkiego w nadmiarze. Kupujemy więcej kosmetyków niż potrzebujemy z różnych powodów, takich jak chęć posiadania wielu opcji, presja społeczna czy po prostu pragnienie posiadania więcej. Niestety, większość z tych produktów w końcu się marnuje.

Z biegiem lat przemysł kosmetyczny stał się ogromnym zagrożeniem dla środowiska. Toksyczne substancje chemiczne znajdujące się w produktach kosmetycznych są wypłukiwane przez odpływy i przedostają się do oceanów. Niektóre z tych toksycznych substancji chemicznych są następujące

Mikrogranulki - to maleńkie plastikowe kulki, które można znaleźć w peelingach do twarzy, pastach do zębów, szamponach i innych produktach. Zazwyczaj są one wykonane z tworzyw petrochemicznych, takich jak polietylen, i mogą przyciągać do wody inne substancje chemiczne. Ze względu na swój rozmiar są łatwo zjadane przez zwierzęta morskie, które są częścią łańcucha pokarmowego człowieka.

BHA, BHT - te substancje chemiczne są stosowane jako przeciwutleniacze w wielu produktach kosmetycznych. Niestety, są one śmiertelnie niebezpieczne dla różnych form życia w ekosystemach morskich.

Triclosan - jest to substancja chemiczna powszechnie występująca w mydłach w kostce, dezodorantach i kosmetykach. Stosuje się go jako środek konserwujący, dezynfekujący i antyseptyczny. Chociaż dobrze spełnia swoje zadanie, jest zabójczy dla alg, które produkują 30-50% tlenu na świecie.

Parabeny - ta substancja chemiczna jest stosowana do utrzymywania świeżości produktów, takich jak kremy do opalania, balsamy, kremy BB i CC oraz podkłady. Jednak parabeny zostały powiązane z problemami z układem rozrodczym i rakiem piersi. Po zastosowaniu dostają się one do organizmu i zaburzają pracę hormonów.

Glikol polietylenowy (PEG) to środek zagęszczający stosowany w szamponach, balsamach, kremach do opalania i wielu innych produktach. Jednak zazwyczaj jest on zanieczyszczony substancjami rakotwórczymi, takimi jak 1,4-dioksan i tlenek etylenu, które prowadzą do problemów z układem oddechowym. Jest również toksyczny dla zwierząt wodnych.

Siloksany - ta substancja chemiczna pochodzi z rodziny silikonów. Często znajduje się w środkach nawilżających, które pomagają uzyskać gładszą i bardziej elastyczną skórę. Jednak gdy umyjesz skórę, spłynie do kanalizacji, trafi do oceanu i stopniowo będzie zabijać zwierzęta wodne.

Substancje zapachowe - często można spotkać "substancje zapachowe" wymienione jako składnik kostek mydła, kremów nawilżających, balsamów i perfum. Ta substancja chemiczna jest w rzeczywistości mieszaniną różnych substancji chemicznych, których producenci nie muszą ujawniać, a wszystko to dzięki przepisom o tajemnicy handlowej. A według badań substancje zapachowe są toksyczne nie tylko dla naszej skóry, ale także dla środowiska morskiego.

Aby Twoja pielęgnacja urody była bardziej zrównoważona, kupuj tylko to, co jest Ci potrzebne. Powinnaś także unikać produktów zawierających substancje chemiczne, które mają negatywny wpływ na Twoje zdrowie i środowisko.

Aby dać Ci wyobrażenie o tym, że możesz wybierać produkty zrównoważone, ponieważ są one naturalne, organiczne, wolne od toksyn, wegańskie, bez konserwantów i wyprodukowane w sposób etyczny.

Pojemniki do recyklingu

Czy wiesz, że przemysł kosmetyczny w tak dużym stopniu opiera się na plastiku? Rocznie produkuje 120 miliardów sztuk plastikowych opakowań. Każdy produkt kosmetyczny jest zapakowany w co najmniej jedno plastikowe opakowanie, a większość z nich zanieczyszcza naszą planetę.

W rzeczywistości tylko 9% z nich trafia do recyklingu, a 79% do oceanu, na wysypiska i wysypiska śmieci. Reszta jest spalana, co powoduje uwalnianie do atmosfery różnych toksycznych gazów, a tym samym zanieczyszczanie powietrza.

Aby Twoja pielęgnacja była bardziej przyjazna środowisku, możesz poddać pojemniki po produktach do pielęgnacji skóry recyklingowi lub pozbyć się ich w odpowiedzialny sposób. Wystarczy poszukać na opakowaniu uniwersalnego symbolu recyklingu, aby wiedzieć, czy można go bezpiecznie użyć ponownie.

Można też spotkać marki, które mają własne programy recyklingu. Na przykład Nordstrom, Burt's Bees i Herbal Essences nawiązały współpracę z prywatną firmą recyklingową TerraCycle. Zachęcają one klientów do oddawania wszelkich opakowań po produktach do pielęgnacji skóry i kosmetykach, także tych, które nie nadają się do recyklingu.

Jeśli więc nie wiesz, co zrobić z opakowaniami po produktach, po prostu oddaj je do jednego z punktów zbiórki w tych sklepach.

Wybieraj opakowania wielokrotnego użytku

Na rynku dostępnych jest wiele jednorazowych produktów do pielęgnacji skóry i urody, takich jak płatki kosmetyczne, bibułki higieniczne i chusteczki nawilżane. Są one tanie i wygodne w użyciu. Niestety, są one zabójcze dla naszej planety.

W rzeczywistości tego typu produkty jednorazowego użytku potrzebują zaledwie kilku minut, ale ich rozkład trwa setki lat. A kiedy czekamy na ich rozkład, zanieczyszczają one ziemię, morze, a nawet powietrze.

Aby Twoja pielęgnacja była bardziej przyjazna dla środowiska, postaw na produkty wielokrotnego użytku, takie jak płatki kosmetyczne LastRound, chusteczki nawilżane Cottonelle GentlePlus lub chusteczki do makijażu NakedSwab. Produkty te są trwałe, nadają się do kompostowania i ulegają biodegradacji. Są też wykonane ze składników, które nie są szkodliwe ani dla skóry, ani dla środowiska.

Istnieje wiele sposobów na włączenie wskazówek dotyczących eko-piękna do swojej obecnej rutyny pielęgnacyjnej. Gdy już opanujesz te trzy wskazówki, stosuj je dalej, aż do momentu, gdy cała Twoja codzienna pielęgnacja stanie się zrównoważona.

Autor

Wiesław Zapolski