Jak zmienia się twoje ciało wraz z wiekiem: wszystko, co powinieneś wiedzieć

W jednym z artykułów opublikowanych w czasopiśmie Biochemia Medica w 2019 r. opisano starzenie się jako nieodwracalne, związane z upływem czasu pogorszenie procesów fizjologicznych i zmniejszenie zdolności organizmu do regeneracji nowych komórek i samonaprawy. Starzenie się organizmu jest naturalne i nieuniknione. Jednak wiedza o tym, czego się spodziewać, pomoże ci wprowadzić zmiany w stylu życia, które spowolnią ten proces. Oczywiście, będziesz cieszyć się starzeniem się z wdziękiem! W tym artykule wyjaśnimy ci wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym, jak zmienia się kształt twojego ciała wraz z wiekiem.

Utrata kości

Wraz z wiekiem utrata kości jest jedną z najczęstszych zmian w organizmie. Tempo rozpadu kości przewyższa produkcję nowych komórek kostnych. W rezultacie kości kurczą się i zmniejszają swoją gęstość. Stają się bardziej kruche i słabsze, przez co jesteś bardziej podatny na złamania i choroby kości, takie jak osteoporoza i osteopenia. Co więcej, utrata kości może wpływać na wzrost. Tak, co 10 lat po 40 roku życia dorośli tracą wzrost o ½ cala.

Utrata mięśni

Beztłuszczowa masa ciała zaczyna się zmniejszać między 30. a 40. rokiem życia. Zanim osiągniesz 50 lat, możesz mieć o 10% mniej masy mięśniowej niż w wieku 30 lat. Dzieje się tak, ponieważ zdolność organizmu do wytwarzania masy mięśniowej spada wraz z wiekiem. Utrata mięśni zmniejsza siłę ciała, wpływając na mobilność, równowagę i wytrzymałość. Nic dziwnego, że dźwiganie ciężkiego bagażu może być trudniejsze. Możesz też łatwiej upadać i potykać się.

Zmiana początkowego kształtu ciała

Utrata mięśni i masy kostnej zmienia kształt ciała. Co więcej, ilość tkanki tłuszczowej wzrasta pomimo utraty kości i mięśni. Większość tej tkanki tłuszczowej gromadzi się w jamie brzusznej. Trzewna tkanka tłuszczowa zwiększa ryzyko chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca i choroby serca.

Zmiany w seksualności

Wraz z wiekiem mogą wystąpić zmiany w potrzebach i sprawności seksualnej. U kobiet poziom estrogenu drastycznie spada, co prowadzi do menopauzy. Ponadto ściana pochwy staje się mniej elastyczna, sztywniejsza i cieńsza, co wydłuża czas podniecenia. Suchość pochwy jest również powszechna i może powodować dyskomfort podczas seksu. Wśród mężczyzn poziom testosteronu zaczyna spadać o 1-2% każdego roku po 40 roku życia. Spadek tego hormonu płciowego wpływa na popęd płciowy, powoduje zaburzenia erekcji, a także zwiększa utratę kości i mięśni.

Co więcej, niski poziom testosteronu może powodować przybieranie na wadze, utratę włosów i niepożądane zmiany nastroju. Jeśli jesteś mężczyzną po 40 roku życia, najlepiej byłoby porozmawiać z lekarzem testosteronu w celu uzyskania wskazówek dotyczących terapii zastępczej testosteronem. Terapia pomoże zwiększyć popęd płciowy, przyspieszy utratę wagi i poprawi sen. Terapia zwiększy również siłę i masę mięśniową.

Zmiany w funkcjonowaniu poznawczym

Kiedy osiągniesz wiek od 30 do 40 lat, przekazywanie impulsów nerwowych między ciałem a mózgiem naturalnie zacznie zwalniać. W związku z tym zmniejsza się zdolność do wielozadaniowości, zwracania uwagi i przetwarzania informacji. Ponadto po osiągnięciu tego wieku zapamiętywanie rzeczy i uczenie się nowych umiejętności może trwać dłużej.

Zmiany na skórze

Z wiekiem skóra staje się cienka, delikatna, mniej napięta i mniej elastyczna. Tkanki tłuszczowe, kości i mięśnie pod skórą zaczynają się zmniejszać. Ponadto pojawiają się plamy starcze, znamiona skórne i zmarszczki. Zmniejsza się produkcja naturalnych olejków ze skóry, przez co staje się ona bardziej sucha. Ponadto, ze względu na kruchość skóry, możesz łatwo nabawić się siniaków z powodu zmniejszonej ilości kolagenu i elastyny.

Zmiany w zdolnościach sensorycznych

Starzenie się wpływa również na zmysły smaku, wzroku i słuchu. Po 40 roku życia mogą wystąpić trudności z czytaniem słów. Dzieje się tak, ponieważ wraz z wiekiem oczy stają się mniej elastyczne i sztywniejsze, co zmniejsza zdolność światła do skupiania się na siatkówce. Może wystąpić zwiększona wrażliwość na olśnienie i trudności z dostosowaniem się do różnych intensywności światła. Ponadto soczewka oka może ulec zmętnieniu, pogarszając widzenie. Z powodu zmian strukturalnych ucha zmniejsza się również zdolność słyszenia. Produkcja śliny i kubki smakowe zmniejszają się i kurczą, wpływając na zmysły smaku.

Zmiany w uzębieniu

Wraz z wiekiem dziąsła wokół zębów mogą zacząć się odsuwać, powodując utratę zębów. Leki, takie jak te stosowane w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu i wysokiego ciśnienia krwi, mogą wysuszać jamę ustną. W konsekwencji dziąsła i zęby stają się bardziej podatne na infekcje i próchnicę.

Podsumowanie

Krótko mówiąc, starzenie się jest procesem nieuniknionym, ale można przejąć kontrolę nad tym, jak szybko się starzejemy. Najlepiej zacząć od wprowadzenia zmian w stylu życia, które spowolnią starzenie się i poprawią jakość życia. Możesz również zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, takich jak lekarze testosteronu, którzy pomogą Ci spowolnić ten proces i cofnąć kilka lat!

Autor

Wiesław Zapolski