Co by się stało, gdyby pszczoły wyginęły?

Co by się stało, gdyby pszczoły rzeczywiście wyginęły? Dlaczego powinno nas to obchodzić? Jak wyglądałby świat bez pszczół i jakie problemy spowodowałoby to dla populacji ludzkiej, innych zwierząt i roślin?

Pszczoły są jednym z najważniejszych gatunków na naszej planecie i gdyby wszystkie pszczoły wyginęły, świat byłby zupełnie innym miejscem. Są one kluczowymi zapylaczami dla wielu produktów roślinnych, których używamy na co dzień.

Świat bez pszczół byłby miejscem, w którym supermarkety z trudem zapełniałyby alejki z owocami i warzywami, a produkty, które udałoby się nam znaleźć, byłyby prawdopodobnie dostępne tylko za bardzo wysoką cenę. Przedmioty, które teraz są powszechne i niedrogie, stałyby się przedmiotami luksusowymi.

10 codziennych rzeczy, które potrzebują pszczół

Oto lista 10 rzeczy codziennego użytku, które potrzebują pszczół:

Jabłka

Jabłka są jednym z najbardziej popularnych, powszechnych i bardzo tanich owoców, które wszyscy lubimy. Ale bez pszczół, które zapylają jabłonie, nie byłoby to już możliwe. Bez pszczół jabłka szybko stałyby się rzadkie i bardzo drogie.

Jak większość drzew owocowych, jabłonie wymagają zapylenia krzyżowego z innymi odmianami, które nie są blisko spokrewnione, aby uzyskać pełny, zdrowy plon owoców. Bez pszczół musiałoby się to odbywać ręcznie przez człowieka, co jest możliwe, ale w większości krajów nie miałoby sensu ekonomicznego.

Oczywiście miałoby to wpływ na inne produkty z jabłek, takie jak cydr, ciasta jabłkowe i sok jabłkowy - potrzebujesz około 2,5 kg jabłek, aby zrobić jeden litr soku. To bardzo dużo zapylania wymaganego przez pszczoły!

Jagody i czereśnie

Wiele rodzajów owoców jagodowych jest w dużym stopniu uzależnionych od zapylania przez pszczoły. W przypadku malin, jeżyn i borówek pszczoły uważane są za niezbędne. Nie można sobie wyobrazić, że te owoce mogłyby istnieć bez pszczół. Byłyby one po prostu zbyt trudne do wyprodukowania bez zapylania ich przez pszczoły. To samo dotyczy czereśni, dlatego w słynnej restauracji Twin Peaks nie ma ciasta czereśniowego! Ale nie tylko ciasto wiśniowe zniknęłoby z menu...

Kawa

... bez pszczół filiżanka dobrej kawy na początek dnia też może należeć do przeszłości! Niektóre odmiany kawy mogą być samopylne, ale nawet w tych przypadkach obecność pszczół może radykalnie poprawić jakość i wielkość ziaren kawy. Bez pszczół uprawa może okazać się nieopłacalna.

Niektóre odmiany, takie jak kawa Robusta, wydają się być całkowicie zależne od zapylaczy. Bez pszczół, produkcja kawy byłaby trudniejsza i znacznie droższa. Nasze odmiany stałyby się bardzo ograniczone, a to, co było dostępne, spotkałoby się z bardzo niepożądanym i dramatycznym wzrostem cen.

Bawełna

Uprawy bawełny nie są całkowicie zależne od pszczół w zapylaniu, ale wprowadzenie ich do uprawy w okresie kwitnienia powoduje bardzo duży wzrost ilości i jakości kłaczków bawełny.

Bez ciężkiej pracy, jaką wykonują pszczoły, nastąpiłoby kilka zmian. Prawdopodobnie niedrogi bawełniany t-shirt stałby się drogim ubraniem do kupienia. I nie dotyczyłoby to tylko ubrań, zwykły przedmiot, taki jak bawełniany ręcznik do herbaty czy torebka bawełnianych płatków do makijażu stałyby się drogie.

Uprawy bawełny byłyby również o wiele mniej opłacalne, a to oznaczałoby ogromny regres w produkcji bawełny, co mogłoby doprowadzić do tego, że do większości zastosowań dostępne byłyby tylko materiały wytworzone przez człowieka.

Wykazano, że zapylanie przez pszczoły zwiększa wytrzymałość i długość włókien, więc bez pszczół możemy być świadkami dużego spadku jakości dostępnej bawełny.

Orzechy

Migdały są jednymi z najbardziej odżywczych i wszechstronnych orzechów, ale niestety byłyby pierwszymi orzechami, które zniknęłyby z rynku. Zapylanie gajów migdałowych bez pszczół wydaje się niemożliwe.

Koniec z olejem migdałowym, mlekiem migdałowym, szamponami z wyciągiem z migdałów, wypiekami z migdałów. Niedługo po nich zniknęłyby orzechy brazylijskie i makadamia, ponieważ pszczoły również uważane są za niezbędne do ich produkcji.

Produkty mleczne

Nie tylko mleko migdałowe zniknęłoby z półek supermarketów. Krowy mleczne są uzależnione od roślin zapylanych przez pszczoły jako źródła pożywienia, więc krowy mleczne prawdopodobnie również odeszłyby w przeszłość. Musielibyśmy pożegnać się z większością serów, jogurtów, mlecznej czekolady, lodów i kremów.

Z czasem prawdopodobnie stracilibyśmy wszystkie rośliny, które pszczoły zwykle naturalnie zapylają. Wszystkie dzikie zwierzęta, które żywią się tymi roślinami, również miałyby trudności ze znalezieniem pożywienia. Ten niedobór żywności pochodzenia roślinnego mógłby postępować wzdłuż łańcucha pokarmowego i ostatecznie dotknąć prawie wszystkie żywe stworzenia na naszej planecie.

Leki

Wiele leków stosowanych przez ludzi, zarówno konwencjonalnych, jak i alternatywnych, pochodzi z roślin kwitnących. Wierzba i osika, z których produkuje się aspirynę, są zapylane przez pszczoły. Maki opiumowe używane do produkcji morfiny są również zapylane przez pszczoły. Nagła utrata populacji pszczół mogłaby mieć wpływ na produkcję wielu ważnych leków i metod leczenia, prowadząc do niedoborów, a w niektórych przypadkach do całkowitej niedostępności.

Olej rzepakowy

Możemy spodziewać się dość szybkiego upadku najbardziej rozpowszechnionego przemysłu olejów roślinnych. Uprawy rzepaku są uwielbiane przez naszych bzyczących przyjaciół i są bardzo bogate w pyłek i nektar. Ironią losu jest to, że uprawy rzepaku są również jednymi z najczęściej opryskiwanych pestycydami szkodliwymi dla pszczół.

Warzywa

Brokuły, marchew, dynia i inne warzywa typu squash byłyby bardzo trudne do wyprodukowania bez zapylania przez pszczoły. Podobnie jak wiele z Waszych ulubionych owoców, stałyby się one zbyt rzadkie i drogie, by używać ich jako produktów codziennego użytku, więc prawdopodobnie zniknęłyby całkowicie.

...I na koniec, ale nie mniej ważne... Miód

Wreszcie, bez pszczół nie byłoby oczywiście miodu! Stracilibyśmy jeden z najzdrowszych, wszechstronnych i naturalnych produktów spożywczych. Zniknąłby jeden z naszych ulubionych produktów do pieczenia i gotowania, a pszczelarze nie mieliby pszczół, którymi mogliby się opiekować. Brakowałoby nam miodu w środkach do pielęgnacji skóry, szamponach i innych produktach kosmetycznych. Wosk pszczeli również stałby się czymś, o czym moglibyśmy tylko czytać.

Gdyby wszystkie pszczoły wyginęły, być może nie byłoby to całkowite wyginięcie dla ludzi, ale dla naszej planety byłaby to katastrofa. Zobaczylibyśmy efekt domina, gdy wiele roślin zaczęłoby znikać jedna po drugiej, a wszystkie gatunki zwierząt zaczęłyby walczyć o pożywienie.

Zwierzęta roślinożerne, które są uzależnione od określonych gatunków roślin, ucierpiałyby w pierwszej kolejności. Po prostu wyginęliby, gdyby te rośliny przestały istnieć, ponieważ nie byłyby już zapylane przez pszczoły.

Zwierzęta, które żywiły się tymi zwierzętami, byłyby następne, które głodowałyby i stanęłyby w obliczu wyginięcia... i tak dalej, ponieważ każde ogniwo naszego naturalnego łańcucha pokarmowego uległo załamaniu. Ceny żywności i leków wymknęłyby się spod kontroli, co doprowadziłoby do katastrofy gospodarczej.

Nie da się przecenić tego, jak ważną rolę odgrywają pszczoły w globalnym zaopatrzeniu w żywność i naturalnej równowadze na naszej planecie. To, że pszczoły przetrwają, jest ważne nie tylko dla nas, ale dla każdej żywej istoty na naszej planecie.

Autor

Artur Poręba