5 prostych i niedrogich sposobów na poprawę zdrowia

Dbanie o zdrowie nie musi być drogie, ale niestety jest. Organiczna żywność i członkostwo w siłowni mogą sumować się do setek dodatkowych dolarów w miesięcznych wydatkach.

Nie oznacza to jednak, że nie można zachować zdrowia bez wydawania na siebie niebotycznych sum pieniędzy. Poniżej omawiamy kilka prostych i niedrogich sposobów na poprawę zdrowia.

1. Śpij na czas

Dobry sen jest niezbędny dla zdrowia. Nie kosztuje absolutnie nic i jest najbardziej podstawową usługą, jaką możesz dla siebie zrobić. Oto kilka sposobów, w jakie dobry sen poprawia zdrowie:

  • Badania pokazują, że zły sen jest związany z otyłością. Ludzie, którzy śpią mniej, mają większą tendencję do przybierania na wadze w porównaniu do tych, którzy śpią od siedmiu do ośmiu godzin dziennie. Badanie przeglądowe wykazało, że dzieci, które nie śpią wystarczająco dużo, są o 89% bardziej narażone na otyłość, podczas gdy u dorosłych prawdopodobieństwo to wynosi 55%.

  • Jeśli masz ochotę na przekąski o dziwnych porach, to prawdopodobnie dlatego, że nie śpisz wystarczająco dużo. Brak snu powoduje zmniejszenie leptyny w organizmie. Jest to hormon odpowiedzialny za tłumienie apetytu. Ponadto brak snu zwiększa również produkcję greliny - hormonu pobudzającego apetyt.

  • Osoby o złych wzorcach i czasie trwania snu są bardziej narażone na choroby serca. Badania pokazują, że osoby, które nie śpią wystarczająco dużo, są bardziej narażone na udar mózgu lub choroby serca.

  • Niedostateczna ilość snu wiąże się również z problemami ze zdrowiem psychicznym, takimi jak depresja. 90% pacjentów z depresją ma problemy ze snem. W rzeczywistości badanie wykazało, że zły sen może być powiązany z wyższym ryzykiem śmierci samobójczej.

W związku z tym, zapewnienie sobie od siedmiu do ośmiu godzin snu w ciągu nocy będzie najlepszym sposobem na poprawę zdrowia i samopoczucia.

2. Ćwiczenia

Regularne ćwiczenia to kolejna prosta metoda na poprawę zdrowia bez ponoszenia dużych wydatków. Jeśli nie chcesz płacić za karnet na siłownię, możesz włączyć inne formy aktywności fizycznej do swojej codziennej rutyny, takie jak bieganie, taniec, spacery i uprawianie sportu.

Ćwiczenia mają fizyczne i psychiczne korzyści dla ciała. Sprawiają też, że żyjesz dłużej.

Po pierwsze, aktywność fizyczna jest dobra dla kości i mięśni. Podczas ćwiczeń organizm uwalnia określone białka, które pomagają mięśniom wchłaniać aminokwasy. W rezultacie mięśnie dobrze rosną i nie rozpadają się łatwo.

Co więcej, ćwiczenia zwiększają gęstość kości, zwłaszcza w młodości. Jeśli wyrobisz sobie nawyk regularnych ćwiczeń, ryzyko osteoporozy również zostanie obniżone.

Oprócz natychmiastowych korzyści, ćwiczenia fizyczne poprawiają również jakość życia w przyszłości. Co najważniejsze, obniżają one ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Nawet krótkotrwałe ćwiczenia zmniejszają prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci, chorób serca i cukrzycy typu 2.

Nie musisz koniecznie spędzać godziny na siłowni każdego dnia. Postaraj się o 30 minut aktywności fizycznej około pięć razy w tygodniu. Może to być jazda na rowerze, gra w koszykówkę, joga lub praca w ogrodzie.

3. Pij więcej wody

Według US National Academies of Science, Engineering, and Medicine, mężczyźni powinni pić 3,7 litra wody dziennie, a kobiety 2,7 litra.

Woda nie służy tylko do gaszenia pragnienia. Ma również mnóstwo innych korzyści zdrowotnych. Po pierwsze, zwiększa odporność, pomagając organizmowi odeprzeć obcych najeźdźców, takich jak bakterie i wirusy.

Ponadto pomaga zapobiegać chorobom, takim jak nadciśnienie, zaparcia, kamienie nerkowe i infekcje dróg moczowych. Woda wchłania również minerały, witaminy i inne składniki odżywcze, dzięki czemu są one bardziej dostępne dla organizmu.

Należy jednak uważnie sprawdzać, czy woda pitna w domu jest wolna od zanieczyszczeń. Według WHO rocznie 485 000 osób umiera z powodu biegunki, która jest głównie spowodowana piciem zanieczyszczonej wody.

Najlepiej jest zainstalować w domu najlepszy system filtrowania wody. Jednak systemy filtracji w całym domu nie są zbyt przystępne cenowo. Zamiast tego można zdecydować się na najlepszy kranowy filtr wody, który można podłączyć do baterii kuchennych lub łazienkowych.

4. Rzuć palenie

To prawdopodobnie najprostszy i najtańszy sposób na poprawę zdrowia. W rzeczywistości, rzucenie palenia pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze.

Oczywiście rzucenie palenia nie jest najłatwiejszą rzeczą na świecie, ale niewielka pomoc ze strony przyjaciół i lekarza może pomóc w osiągnięciu tego celu. Zauważenie korzyści płynących z rzucenia palenia nie zajmie dużo czasu.

Już po dwóch tygodniach zauważysz, że chodzisz i oddychasz łatwiej. Wynika to z poprawy krążenia w organizmie. Uniwersytet Michigan donosi, że czynność płuc poprawia się o 30% w ciągu zaledwie dwóch tygodni od rzucenia palenia.

W ciągu miesiąca zauważysz lepsze samopoczucie, a także brak zatorów zatok. Nie będziesz też już odczuwać duszności.

5. Odżywiaj się zdrowo

Jesteś tym, co jesz. Tak więc, jeśli jesz zdrową żywność, ostatecznie będziesz zdrowy. Wręcz przeciwnie, jeśli Twoja dieta składa się z przetworzonej żywności zawierającej cukier, nie będziesz czuć się najlepiej. Oto kilka sposobów na utrzymanie zdrowej diety:

  1. Gotuj w domu zamiast jeść poza domem.

  2. Nie podjadaj niepotrzebnie.

  3. Ogranicz spożycie cukru i węglowodanów.

  4. Zadbaj o obecność wszystkich składników odżywczych w codziennych posiłkach.

Jeśli masz ograniczony budżet, w Internecie można znaleźć kilka niesamowitych poradników na temat zdrowego odżywiania bez wydawania dużych pieniędzy.


Autor

Wiesław Zapolski