Seks po dziecku: Jak odzyskać kontakt z partnerem

Intymność to podstawa, na której budowane są długotrwałe związki. Pielęgnowanie intymnego związku może zająć wiele czasu, a podtrzymanie go wymaga znacznie więcej wysiłku. I choć intymność nie jest synonimem seksu, to dla wielu par jest on nieodłączną częścią bycia razem, także w małżeństwie.

To normalne, a nawet naturalne, że długotrwałe związki z czasem stają się mniej namiętne z wielu powodów - na przykład, znajomości i przewidywalności interakcji seksualnych, nierozwiązanych konfliktów lub banalnego braku inicjatywy. Posiadanie dziecka to kolejny czynnik na liście, ale ta zmiana w życiu pary wymaga większej uwagi.

Ponowne nawiązanie kontaktów seksualnych z partnerem po urodzeniu dziecka może być wyzwaniem również z wielu powodów. Możesz czuć się niepewnie w związku ze zmianami w swoim ciele lub możesz nadal być w okresie poporodowym, co powoduje dyskomfort, a nawet ból podczas stosunku. Może to być również Twoje libido, które po urodzeniu dziecka znalazło się na dnie, jak również ciągły brak snu.

Niezależnie od tego, jak jest w Twoim przypadku, najważniejsze jest, abyś była cierpliwa wobec siebie, nie zmuszała się i pamiętała, że te zmiany nie są nieodwracalne. Jeśli szukasz porad na temat ponownego połączenia z partnerem, oto co powinnaś spróbować:

Po pierwsze, znów poczuj się komfortowo ze swoim ciałem

To całkowicie zrozumiałe, jeśli czujesz się niepewnie z powodu tego, jak zmieniło się twoje ciało po ciąży i porodzie lub jeśli nawet czujesz się odłączona od swojego ciała fizycznego. Jednak nabranie pewności siebie w nowym kształcie jest kluczowe, aby znów czuć się komfortowo przy swoim partnerze.

Akceptacja jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia. Zamiast wytykać sobie wady, spróbuj docenić zmiany, które zaszły i skup się na tym, co lubisz w swoim ciele.

Innym sposobem, aby stać się bardziej emocjonalnie i fizycznie związanym ze swoim ciałem jest praktykowanie aktywności fizycznej - joga, pilates, rozciąganie, długie spacery na łonie natury, a nawet taniec to świetne opcje. Pomogą Ci one nie tylko poczuć się lepiej w swojej skórze, ale także pozytywnie wpłyną na Twoje ogólne samopoczucie i zwiększą Twój popęd seksualny.

I, oczywiście, nie ma lepszego sposobu na ponowne uwrażliwienie na swoje ciało niż masturbacja. Powrót do sesji solo może pomóc ci przypomnieć sobie, jakie rodzaje stymulacji lubisz, odkryć nowe punkty przyjemności i na nowo zdefiniować sposoby doprowadzania się do szczytowania. Możesz zacząć ręcznie, a w miarę jak będziesz się czuła bardziej komfortowo, urozmaicić doświadczenie o to, co uznasz za najbardziej intrygujące - opcje są różne: od balsamów na sutki i wibratorów w kształcie królika po seks-lalki naturalnej wielkości.

Mów otwarcie o tym, jak się czujesz

Otwarta komunikacja jest niezbędna w każdym związku, zwłaszcza jeśli chodzi o intymność. Ty i twój partner powinniście być w stanie omówić swoje uczucia bez osądu i krytyki. Porozmawiajcie o tym, co działa dla was obu, co nie, i jak każdy z was może przyczynić się do doświadczenia.

Co więcej, powinniście również rozmawiać o swoim okresie pop orodowym w ogóle. Jak się czujesz? Czy nadal zmagasz się z jakimiś problemami? Jak twój partner przyczynia się do twojego powrotu do zdrowia?

Te rozmowy stworzą bezpieczną przestrzeń do omówienia innych tematów, o których trudno jest mówić.

Oprócz komunikacji, ważne jest, aby dowiedzieć się, jakiego rodzaju fizycznego i emocjonalnego wsparcia oczekujesz od swojego partnera. Chociaż może się to wydawać głupie, wyrażanie swoich potrzeb i obaw jest zwykle jedynym sposobem, aby dać sobie nawzajem znać, jak sprawić, by było lepiej. Spróbuj porozmawiać o przytulaniu lub po prostu wyjściu razem i zobacz, jak to przynosi korzyści obu z was.

Zacznij powoli

Kluczem tutaj jest, aby nie spieszyć się, więc możesz zacząć od prostych, ale znaczących form dotyku, które nie obejmują seksu. Na początek musicie stać się bardziej świadomi kontaktu fizycznego - znajdźcie czas na intymne chwile, takie jak przytulanie, całowanie, robienie sobie nawzajem masażu czy po prostu trzymanie się za ręce. Te czynności pomogą zbudować fundament do dalszej eksploracji seksualnej.

Kiedy oboje poczujecie się gotowi, możecie przejść do bardziej zmysłowych czynności, takich jak kąpiel, wspólny prysznic lub eksploracja ciał, aka wzajemna masturbacja - ale bez oczekiwania orgazmu. Poza tym nierzadko zdarza się, że sam fakt ograniczania się przed pójściem dalej jest właśnie tym, co czyni go bardziej parnym. Skup się więc na przyjemności bez wydajności i zadbaj o to, by jak najczęściej utrzymywać kontakt wzrokowy.


Możecie też spróbować zabawek seksualnych dla przyjemności solowej lub wzajemnej. Na przykład dyskretny stymulator łechtaczki może być świetnym sposobem na ułatwienie doświadczenia i uczynienie go bardziej przyjemnym dla was obojga. Ponadto używanie lubrykantów i innych przedmiotów w celu zwiększenia przyjemności jest całkowicie normalne, a nawet zalecane podczas seksu po porodzie, aby zminimalizować dyskomfort.

Wniosek

Posiadanie dziecka to wydarzenie zmieniające życie, które często wpływa na intymność pary. Aby przywrócić połączenie seksualne między tobą a twoim partnerem, ważne jest, aby wszystko odbywało się powoli, skupić się najpierw na swoim fizycznym i emocjonalnym komforcie, komunikować się otwarcie i odkrywać różne sposoby bycia intymnym.

Przy odrobinie cierpliwości i zrozumienia, nie minie wiele czasu, zanim na nowo odkryjecie radość z seksu po urodzeniu dziecka.

Autor

Artur Poręba