7 zabawnych sposobów, aby pomóc rodzicom ograniczyć czas ekranowy podczas wakacji

Letnie wakacje są tuż za rogiem, ale oznacza to również, że Twoje dzieci będą chciały spędzić więcej czasu przed ekranami.

Trudno jest pracować w domu lub wykonywać obowiązki domowe, gdy dzieci chcą ciągłej uwagi. Łatwo jest pozwolić im siedzieć przed telewizorem, używać laptopa do gier lub czytać książki online. Ale trzeba przejąć odpowiedzialność, wyznaczyć granice, porozmawiać o ograniczonym wykorzystaniu czasu ekranowego i nie tylko.

Omówmy zabawne sposoby ograniczania czasu ekranowego.

#1. Ustal interesującą rutynę na lato

Podczas dni szkolnych Twoje dzieci wiedzą, kiedy się obudzić i o której godzinie mają spać. Oczywiście lato jest inne, ale nie musi być pozbawione jakiejkolwiek rutyny.

Utrzymanie rutyny pomoże Twoim dzieciom wiedzieć, czego się spodziewać. Możesz więc pomyśleć i wymyślić ciekawą rutynę. Na przykład:

  • Możesz obudzić swoje dzieci, recytując ich ulubione wiersze.

  • Wyścig w myciu zębów. Rodzeństwo może ścigać się w wychodzeniu z łóżka.

  • Możesz przeczytać zabawną historię rano lub w nocy.

  • Możesz podać ich ulubione śniadanie. Zachowujcie się tak, jakby dzieci były w restauracji.

  • I jeszcze więcej!

Możesz myśleć o różnych pomysłach i zobaczyć, co działa dla Ciebie i Twoich dzieci. To zależy również od tego, jaki jest Twój harmonogram w czasie lata. Niektórzy rodzice mogą wysłać dzieci do przedszkola!

#2. Graj w gry planszowe

Fajnie byłoby pograć razem w gry planszowe, zwłaszcza jeśli dzieci były zajęte szkołą i egzaminami.

Trudno jest wziąć czas z rutyny, ale małe rzeczy mogą zrobić wielką różnicę pośród zgiełku życia.

Nadszedł czas, aby znaleźć ciekawe gry planszowe na lato. Następnie, można zaprosić ich kuzynów i przyjaciół do gry. To będzie tak wiele radości. Wszyscy będą grać, ale nie online.

#3. Zabawa w chowanego

Przynieś radości dzieciństwa z powrotem do życia, grając w chowanego ze swoimi dziećmi. Oczywiście, grały w Minecraft, Roblox, Among Us i wiele innych! Ale, muszą jeszcze nauczyć się prawdziwej zabawy.

Po raz kolejny możesz być dzieckiem, gdy grasz w chowanego ze swoimi dziećmi. To lato może stać się ulubionym wspomnieniem Twoim i Twoich dzieci.

#4. Stwórz park wodny na podwórku lub trawniku

Tworzenie parku wodnego na swoim podwórku to zabawny sposób na ograniczenie czasu ekranowego i uniknięcie kłopotów z aplikacjami itp.

Możesz użyć worków na śmieci jako zjeżdżalni i kupić nadmuchiwane baseny. Napełnij je wodą i baw się dobrze! Użyj worków na śmieci jako zjeżdżalni. Zrób też walkę na balony z wodą ze swoimi dziećmi.

Upewnij się, że dzieci bawią się pod Twoim nadzorem, zwłaszcza jeśli są zbyt małe. Możesz stworzyć temat parku wodnego przy niskim budżecie. Nie musi być wymyślny, wystarczy, że będzie kreatywny!

#5. BBQ Party w domu

Możesz ograniczyć czas ekranowy, ale hosting BBQ party w domu. Zainwestuj w niedrogi ceglany grill BBQ i zaproś przyjaciół do domu.

Pozwól swoim dzieciom być menedżerem tej imprezy. Upoważnij je do podejmowania decyzji. Zrób torby z łakociami dla gości, i pozwól swoim dzieciom zrobić pakowanie! To będzie tak wiele zabawy dla wszystkich, w tym twoich dzieci.

#6. Kemping w domu

Kto powiedział, że na kemping trzeba zarezerwować teren! Więc niech przynieść camping w domu tego lata. Jeśli masz podwórko, dobrze i dobrze. Możesz też rozstawić namiot w swoim salonie.

Możesz użyć niedrogiego namiotu kempingowego lub zrobić jeden przy użyciu starego arkusza łóżka. Ale, znowu, musisz być kreatywny. Niech wyobraźnia szaleje, aby dzieci mogły mieć najlepsze chwile w życiu tego lata.

#7. Noc filmowa w domu

Jeśli Twoje dziecko czeka na premierę pewnego filmu animowanego, możesz zorganizować noc filmową w domu. Zrób przytulną atmosferę, ustawić koce, dostać popcorn, czekoladę i chipsy, i niech dzieci bawić. Możesz również obejrzeć film dokumentalny lub cokolwiek innego, co wybierzesz.

Lato to krótki czas, ale może być najlepszym okresem w roku dla Twoich dzieci. Pozwólcie im więc wspominać te dni, gdy będą już stare. W końcu to właśnie za tymi dniami będą tęsknić najbardziej.

Dodatkowa wskazówka

Rzuć wyzwanie swoim dzieciom, aby nie korzystały z ekranu przez kilka godzin, dni, tygodni, a może miesiąc. Wtedy będziecie mogli wspólnie zdecydować, co najlepiej sprawdza się w Waszej rodzinie. Ktokolwiek ukończy to wyzwanie, może wygrać rower, grę, kartę podarunkową lub cokolwiek, co wybierzesz! Więc spróbuj i zobacz, czy to pomoże.

Podsumowanie

To, co sprawdza się w przypadku jednej rodziny, może nie działać w przypadku drugiej. Musisz zobaczyć, co jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem dla Ciebie. Dodatkowo, możesz podzielić się nim z innymi, jeśli masz jakiś pomysł. Rozpowszechniaj dobre słowo!

Autor

Wiesław Zapolski