10 oznak konieczności wizyty u podiatry

Nasze palce i kostki wychodzą ze stanu hibernacji, gdy temperatura wzrasta, choć nie są jeszcze przygotowane na czas noszenia obuwia. Wiele osób unika pomocy medycznej, gdy mają problemy ze stopą lub kostką, ponieważ nie wiedzą, do kogo się udać. Mogą też zaakceptować pogląd, że ból stóp jest nieunikniony. Dyskomfort stóp nie jest typowy.

Oznaki, że powinieneś udać się do podiatry

Powinieneś udać się do podiatry, jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące stóp lub kostek, takie jak uraz, problemy ze stawami, dyskomfort, choroby skóry itp. Powinieneś udać się do podologa, jeśli masz jakiekolwiek problemy z kostkami lub stopami.

Umów się na wizytę u podologa, jeśli zauważysz u siebie poniższe problemy lub objawy:

1. Masz cukrzycę

Podiatrę należy odwiedzać nie rzadziej niż raz w roku, a częściej w przypadku utrzymujących się stanów klinicznych lub nieprawidłowości. Ponieważ cukrzyca zmniejsza czucie nerwowe, gojenie, odporność i krążenie, osoby na nią cierpiące są narażone na zwiększone ryzyko konieczności amputacji kończyny. Twój podiatra może potencjalnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów, zanim do nich dojdzie.

2. Ciągły ból stóp

Nawet jeśli dasz stopom odpocząć, nadal będą boleć. Spróbuj odwiedzić podiatrę, jeśli odczuwasz dyskomfort przez około jeden dzień.

3. Rozpocząłeś nową aktywność

Jeśli właśnie zacząłeś uczestniczyć w nowej aktywności lub reżimie fitness, sportowcy, zwróć na to uwagę. Chociaż bycie w formie jest korzystne, naraża Cię to na zwiększone ryzyko urazów, takich jak nadwyrężenia, złamania i stany zapalne, takie jak rozdzierające zapalenie powięzi podeszwy.

4. Zrogowacenia lub odciski, które są nietypowe

Jeśli masz modzele lub odciski, które są dość grube, te formacje skórne wpływają na Twój ruch, ale nigdy nie powinieneś próbować leczyć ich samodzielnie w domu. Doświadczony podiatra może je usunąć bez ryzyka infekcji.

5. Twoje stopy zmieniły kolor

Jeśli odcień Twoich stóp uległ zmianie, powinieneś rozważyć poszukanie podologa, jeśli mają one ogólnie matowy wygląd i mogą zawierać plamy czerwonego, fioletowego lub białego zabarwienia. Może to wskazywać na problemy z krążeniem. Nawet rany, które goją się powoli, wymagają szybkiej interwencji medycznej.

6. Wrastający paznokieć na palcu

Jeśli masz poważny wrastający paznokieć, być może będziesz skłonny usunąć go samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do lokalnego sklepu. Jednak lepiej jest zrobić to w lokalnej klinice, ponieważ jest to bezpieczniejsze i powoduje mniej bólu. Jeśli rzeczywiście paznokieć został zainfekowany, podiatra będzie w stanie zaoferować leki na infekcję i znieczulić okolicę przed usunięciem paznokcia.

7. Jeśli masz haluksy

W miarę powiększania się haluksa, stan ten, charakteryzujący się garbem kostnym, który tworzy się na zewnętrznej stronie stawu łączącego duży palec u nogi, może stawać się coraz bardziej niewygodny. Podiatra oceni stopień zaawansowania haluksa, aby określić najlepszy sposób leczenia i może zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby pomóc w postawieniu diagnozy.

8. W przypadku bólu stawów stopy/kostki

Niezależnie od tego, czy ból można łatwo zwalczyć lekami przeciwzapalnymi dostępnymi bez recepty, takimi jak paracetamol lub ibuprofen, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny problemu, zwłaszcza jeśli dyskomfort w stopie lub kostce utrzymuje się po leczeniu. Lekarz będzie w stanie opracować długoterminową strategię leczenia we współpracy z pacjentem.

9. Twoje stopy wyglądają dziwnie

Wygląd stóp może ulec zmianie w wyniku takich schorzeń jak zapalenie stawów, drobne nerwiaki i problemy ze stopami; jednak skuteczna opieka podologiczna może naprawić lub zminimalizować te zmiany.

10. Załóżmy, że zacząłeś dziwnie chodzić

Mogło dojść do wewnętrznego podwinięcia stopy lub innych trudności z chodzeniem. Możliwe, że jedynym sposobem na naprawienie tego problemu jest zastosowanie dopasowanych wkładek.

Podsumowanie

Utrzymanie zdrowych stóp jest kluczowym priorytetem. Udaj się do podiatry, jeśli odczuwasz ból stóp, ponieważ są oni przeszkoleni w identyfikowaniu i leczeniu wielu problemów ze stopami.

Źródła:

https://www.southshorehealth.org/wellness/blog/ten-signs-its-time-see-podiatrist

http://www.sffootdoctor.com/blog/post/10-signs-its-time-to-see-a-podiatrist.html

Autor

Wiesław Zapolski