Jak możemy pomóc w ratowaniu pszczół?

Istnieją tylko dwie odpowiedzi na pytanie, jak możemy pomóc ocalić pszczoły: co możemy zrobić osobiście, jako jednostki, i co możemy zrobić zbiorowo na całym świecie.

Istnieje pewne powiązanie między tymi dwoma odpowiedziami, ale zrozumiałe jest, że czujemy, iż niektóre z większych wyzwań są poza naszymi możliwościami. Na szczęście są inni, którzy wykonują wspaniałą pracę w naszym imieniu. Organizacje takie jak The British Beekeepers Association, The Bumblebee Conservation Trust oraz organizacje charytatywne takie jak Greenpeace i Friends of the Earth wykonują nieocenioną pracę w tej dziedzinie. Na końcu tego bloga zamieściliśmy kilka linków, które możesz sprawdzić.

Małe czyny mogą zrobić wielką różnicę!

Na poziomie indywidualnym często bardzo trudno jest wpłynąć na coś, co dzieje się na drugim końcu świata lub za rządowymi drzwiami, ale są małe rzeczy, które wszyscy możemy zrobić, aby pomóc ocalić pszczoły w naszej okolicy.

Pozwól trawie rosnąć trochę dłużej

Jeśli masz ogród, to pozostawienie trawy na dłużej przed skoszeniem może podwoić produkcję kwiatów na trawniku. Trawnik pełen stokrotek i jaskierków może wyglądać równie pięknie jak krótko skoszona trawa, a nasiona są niedrogie i łatwo dostępne. Dzieci pokochają tworzenie łańcuchów stokrotek latem! Można nawet pozwolić trawie rosnąć tak, aby wykształciła swoje własne kwiatostany, co może nastąpić już po kilku tygodniach. Jeśli naprawdę chcesz mieć krótki trawnik, możesz zostawić niewielką przestrzeń, aby stworzyć miejsce bardziej przyjazne dla pszczół.

Unikaj stosowania pestycydów i środków owadobójczych w swoim ogrodzie

Możemy również unikać stosowania pestycydów i środków owadobójczych, ponieważ to będzie miało znaczenie. Jeśli chcemy, aby nasze ogrody były przyjazne pszczołom, musimy sprawić, aby były one jak najbardziej naturalne. Chemikalia, pestycydy i środki chwastobójcze mogą być naprawdę niebezpieczne dla naszych bzyczących przyjaciół i w prawie wszystkich przypadkach nie są potrzebne w naszych ogrodach. Rolnicy i hodowcy komercyjni używają ich, aby upewnić się, że osiągają maksymalne zyski i plony z upraw. My nie jesteśmy w takiej sytuacji i prawie zawsze istnieje mniej szkodliwa alternatywa, nawet jeśli oznacza to ułożenie się na kolanach i od czasu do czasu trochę pielenia!

To prawda, że pszczoły wolą ogród pełen bałaganu, ale jest to jak najbardziej możliwe, abyśmy wszyscy znaleźli równowagę pomiędzy ogrodem, w którym możemy cieszyć się przebywaniem, a takim, w którym pszczoły również będą się dobrze czuły. Czy jest jednak coś piękniejszego niż ogród pełen dzikich kwiatów, brzęczących pszczół i pięknych motyli? Nie sądzimy, że jest!

Stwórz ogród przyjazny pszczołom

Tworzenie przyjaznego pszczołom ogrodu pełnego dzikich kwiatów może być niezwykle zabawne, łatwe i satysfakcjonujące. Może on obejmować cały ogród, niewielki obszar, wannę na patio lub wiszący kosz. Wszyscy możemy coś zrobić, nawet jeśli nie mamy ogrodu, możesz nawet założyć mini ogródek pszczeli w jednym z naszych pustych garnków na miód! Nasiona dzikich kwiatów są niezwykle łatwe w uprawie i tworzą idealne środowisko dla pszczół, w którym mogą się schronić i zbierać pyłek. Różnorodność kwiatów jest kluczem do udanego ogrodu pszczelego. Zapewni to urozmaicone menu dla odwiedzających pszczół i sprawi, że różne rośliny będą kwitły w różnych okresach w ciągu lata.

Jeśli chcesz otrzymać za darmo kilka naszych nasion przyjaznych pszczołom, możesz je znaleźć tutaj! Zawierają one szeroki i specjalny wybór nasion, które są idealne dla naszych ciężko pracujących przyjaciół zapylaczy! Oczywiście zawsze wysyłamy nasiona za darmo z każdą doniczką miodu zamówioną w naszym sklepie internetowym. Nie ma potrzeby prosić nas o nie przy składaniu zamówienia!

Większy obraz

Przyjaciele Ziemi twierdzą, że "Największą pojedynczą przyczyną zmniejszania się populacji pszczół jest intensyfikacja rolnictwa. Do tego dochodzi zwiększone stosowanie pestycydów, zwłaszcza neonikotynoidów, które mają niszczący wpływ na dzikie pszczoły."

Jak już wspomnieliśmy pestycydy są dużym zagrożeniem dla pszczół w Wielkiej Brytanii, ponieważ pszczoły zapylają tak wiele upraw, które wykorzystujemy do produkcji żywności, ważne jest dla pszczół, a właściwie dla nas, aby uprawy były wolne od szkodliwych pestycydów. Chociaż możemy coś zmienić we własnych ogrodach, konieczne jest wywieranie nacisku na organy rządowe, aby uprawy rolne były bezpieczne dla pszczół.

Tutaj można znaleźć petycję Friends of the Earth skierowaną do Sekretarza ds. Środowiska, która prosi o zobowiązanie do ograniczenia stosowania pestycydów w Wielkiej Brytanii. Jest to prosty (i darmowy) sposób, w jaki możesz przyczynić się do ratowania pszczół poza Twoim własnym ogrodem. Można również spróbować napisać do lokalnego parlamentarzysty ze swoimi obawami i poprosić go o wsparcie redukcji stosowania pestycydów.

Największym problemem na dużą skalę jest jednak utrata naturalnych siedlisk. Intensywne rolnictwo usunęło z naszych krajobrazów wiele łąk pełnych dzikich kwiatów, żywopłotów i naturalnych stawów. Te naturalne siedliska są niezbędne dla pszczół, aby mogły znaleźć pożywienie i bezpieczne miejsca do gniazdowania. To smutny fakt, ale niszczymy nie tylko ich domy, ale całe naturalne środowisko. Nie możemy ciągle pokrywać naszych łąk kostką brukową i betonem, nie oczekując żadnych konsekwencji dla dzikiej przyrody, która tam żyje. Musimy budować w możliwie najlepszy i najmniej szkodliwy sposób. Budowanie na terenach "zielonego pasa" jest skomplikowanym zagadnieniem, które często wydaje się przytłaczające, a już niewielka ilość poszukiwań w Internecie prowadzi do wielu (i sprzecznych) opinii. Uważamy jednak, że nie da się zaprzeczyć, że ma to i będzie miało wpływ na populację pszczół.

Jest to obszar, w którym lokalne rady są bardzo ważne, a wiele z nich wykonuje świetną pracę i rozpoczyna zachęcające inicjatywy. Kiedy nadejdą wybory do rady lokalnej, zapytaj swoich kandydatów o ich poglądy na temat pszczół i czy zobowiążą się do zapewnienia im zdrowego środowiska do życia. Wysiewanie dzikich kwiatów wzdłuż pasów drogowych może być jednym z prostych i stosunkowo niedrogich działań, jakie Twoja rada może podjąć, a które przyniosą duże korzyści wszystkim zapylaczom. Zaangażuj się, zadaj kilka pytań, a możesz być zaskoczony reakcją. Przykład z rady Dorset, która wydaje się wykonywać przyzwoitą pracę w zakresie zaangażowania się w tworzenie środowiska zdrowego dla pszczół i innych zapylaczy, można znaleźć tutaj. Sprawdź, czy Twoja rada również coś robi... jeśli nie, zapytaj dlaczego!

Jeśli chciałbyś przeprowadzić więcej badań, oto kilka przydatnych linków, powodzenia! Nie zapomnij sprawdzić innych naszych regularnych blogów o pszczołach i miodzie, gdzie znajdziesz wskazówki, pomysły i informacje!

Just Bee Honey Blogs: https://justbeehoney.co.uk/blogs/just-bee-honey-blog

Brytyjskie Stowarzyszenie Pszczelarzy: https://www.bbka.org.uk/

Bumblebee Conservation Trust: https://www.bumblebeeconservation.org/

Greenpeace: https://www.greenpeace.org.uk/challenges/bees/

Friends of the Earth: https://friendsoftheearth.uk/bees

The Bee Friendly Trust: https://beefriendlytrust.org/

Autor

Mateusz Molek