11 skutecznych sposobów na zwalczanie bólu stawów

Wielu z nas w pewnym momencie swojego życia doświadcza bólu stawów - czy to w wyniku kontuzji, czy też długotrwałego zużycia (np. zapalenia stawów). Ból stawów może być uciążliwy i uniemożliwiać nam wykonywanie codziennych czynności. Może nawet uniemożliwić nam prawidłowy sen. Znalezienie sposobu na złagodzenie bólu stawów może być zatem koniecznością.

Ale jak należy leczyć ból stawów? Oprócz stosowania dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, istnieje wiele innych sposobów, dzięki którym można złagodzić ból stawów. Poniżej przedstawiamy 11 skutecznych sposobów na złagodzenie bólu stawów.

Wiedz, kiedy stosować ciepło, a kiedy zimno

Niektórzy ludzie leczą ból stawów za pomocą okładów z lodu, podczas gdy inni używają butelki z gorącą wodą. Ale który z nich jest bardziej skuteczny?

Tak naprawdę w przypadku większości rodzajów bólu stawów można stosować oba te sposoby. Ciepło pomaga rozluźnić mięśnie i nasmarować stawy, natomiast zimno może zmniejszyć stan zapalny i obrzęk.

Jeśli bolą Cię stawy, a masz zamiar podjąć aktywność fizyczną, butelka z gorącą wodą lub gorąca flanela mogą być lepsze do przygotowania stawów do ćwiczeń. Jeśli niedawno doznałeś urazu, okład z lodu lub torebka z mrożonymi warzywami może być lepsza do zmniejszenia początkowego obrzęku i bólu.

Nie spędzaj całego dnia w łóżku

Wielu z nas chce po prostu odpocząć, gdy odczuwamy ból. Chociaż pewien odpoczynek może być dobry dla zmniejszenia stresu i zmniejszenia obciążenia stawów, nie chcesz odpoczywać zbyt wiele. Ćwiczenia mogą powstrzymać napady mięśni i stawów oraz zapewnić przypływ endorfin, które mogą złagodzić ból. Może również zmniejszyć przyrost masy ciała - przybieranie na wadze może zwiększyć nacisk na stawy i jest czymś, czego chcesz uniknąć.

Delikatna aktywność fizyczna, taka jak chodzenie, może być wszystkim, co jest potrzebne. Może się okazać, że po aktywnym fizycznie dniu ból znacznie się zmniejszy w porównaniu z dniem spędzonym w łóżku. Jeśli chodzi o bardziej intensywne treningi, najlepiej trzymać się ćwiczeń o niskiej intensywności, które nie obciążają stawów.

Uprawiaj jogę lub pilates

Joga i pilates mogą pomóc w łagodzeniu bólu stawów na wiele różnych sposobów. Obie formy ćwiczeń pomagają smarować stawy i wzmacniać mięśnie wokół stawów. Joga i pilates mogą także pomóc w redukcji stresu - stres może nasilać ból, dlatego dobrze jest angażować się w działania zmniejszające stres.

Najlepszym sposobem na wykonywanie tych ćwiczeń jest uczęszczanie na zajęcia jogi lub pilatesu, choć możesz też skorzystać z filmów online, aby ćwiczyć te ćwiczenia w domu. Inne formy ćwiczeń, takie jak Tai Chi, mogą przynieść podobne korzyści.

Gorąca kąpiel

Gorąca kąpiel może być skutecznym sposobem na złagodzenie bólu stawów. Nie tylko ciepło pomaga rozluźnić mięśnie wokół stawów, ale także wyporność wody. Kąpiel to także świetny sposób na rozładowanie stresu. Pod koniec dnia, gorąca kąpiel może być zatem doskonałym sposobem na złagodzenie bólu stawów przed pójściem spać.

Niektórzy ludzie umieszczają w swojej kąpieli produkty, takie jak sole Epsom, aby pomóc w dalszym łagodzeniu bólu. Chociaż nie ma zbyt wielu dowodów naukowych na to, że ma to jakikolwiek wpływ, wiele osób osobiście uważa, że to pomaga, więc może warto spróbować.

Idź popływać

Jeśli szukasz formy ćwiczeń, które są łatwe dla stawów, pływanie jest jedną z najlepszych opcji. Podczas gdy niektóre ćwiczenia, takie jak bieganie, mogą pogorszyć stan stawów, pływanie nie wywiera żadnego nacisku na stawy ze względu na pływalność wody. Da Ci to przypływ endorfin, które pomogą zdrętwieć ból, a jednocześnie pomogą Ci zbudować mięśnie wokół stawów.

Rozważ regularne chodzenie na lokalny basen, aby poćwiczyć kilka długości i zobaczyć, jaki to miało wpływ na twoje stawy. Pływanie w otwartej wodzie może być kolejną opcją, jeśli masz w pobliżu morze lub rzekę, w której możesz pływać.

Ogranicz cukier

Udowodniono, że spożywanie dużej ilości cukru zwiększa stan zapalny - co może znacznie pogorszyć przewlekłe bóle, takie jak ból stawów. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, możesz rozważyć ograniczenie cukru, aby złagodzić ból stawów.

Największym winowajcą są często napoje słodzone. Picie większej ilości wody i mniejsza ilość cukru w herbacie lub kawie może mieć duży wpływ.

Noś luźne ubrania

Podczas flare-upów dobrze jest ubierać się luźno. Ciasne ubrania mogą być trudniejsze do założenia, gdy cierpisz na ból stawów i mogą powodować dodatkowy nacisk na stawy.

Zastanów się, gdzie występują bóle stawów i jak możesz ubrać się luźniej w tym obszarze. Aby złagodzić ból bioder, warto nosić luźne spodnie z wysokim stanem lub sukienki. Jeśli chodzi o złagodzenie bólu kostek, możesz chcieć uniknąć noszenia obcasów lub bardzo ciasnych butów.

Spróbuj łyżeczki kurkumy

Istnieje wiele ziołowych środków na ból stawów. Kurkuma jest jedną z popularnych przypraw, która ma wiele naukowego poparcia jako środek przeciwbólowy. Zawiera związek o nazwie kurkumina, który ma silne właściwości przeciwzapalne.

Łyżeczka kurkumy w proszku dziennie to wszystko, czego potrzebujesz, aby pomóc zaoferować ulgę w bólu. Najlepiej spożywać ją w filiżance wody. Możesz też spróbować dodać kurkumę do gotowania.

Złagodzenie bólu stawów za pomocą jointa

Marihuana staje się coraz bardziej legalna na całym świecie. Wiele osób odkrywa, że ma ona właściwości przeciwbólowe. Jeśli cierpisz na bóle stawów, a marihuana jest legalna w Twoim miejscu zamieszkania, możesz rozważyć jej zastosowanie jako formy uśmierzania bólu.

Palenie marihuany nie jest najzdrowszym sposobem na uzyskanie dostępu do jej właściwości przeciwbólowych. Edibles mogą być znacznie zdrowsze, ale może to zająć trochę czasu, aby uzyskać efekt, a moc nie jest tak łatwa do zmierzenia. Jaki jest więc najlepszy sposób na spożywanie marihuany na ból stawów? Produkty takie jak te Delta 9o vapes lub nalewki mogą być rzeczywiście najlepszą opcją drogi. Niektóre z nich zawierają ekstrakty, takie jak THC lub CBD, dzięki czemu otrzymujesz skupione efekty rośliny. Można również kupić miejscowe kremy, które można zastosować bezpośrednio do skóry.

Poznaj kremy miejscowe bez recepty

Poza kremami CBD, istnieje wiele innych kremów miejscowych, które możesz stosować w celu złagodzenia bólu stawów, w tym żel aloesowy i krem z kapsaicyną. Warto je wypróbować jako dodatkową formę łagodzenia bólu, jeśli masz ból stawów w jednym skoncentrowanym obszarze.

Produkty te można kupić w Internecie lub w wielu fizycznych aptekach.

Wiedz, kiedy należy udać się do lekarza

Jeśli próbowałeś już leków bez recepty i wielu innych metod uśmierzania bólu wymienionych powyżej, ale nadal odczuwasz ból, może warto odwiedzić lekarza, aby zbadać inne możliwości uśmierzania bólu.

Leki na receptę są powszechnie wydawane osobom cierpiącym na ciężkie zapalenie stawów lub inne formy silnego bólu stawów. Takie leki mogą być tym, czego potrzebujesz, aby funkcjonować, jednak musisz uważać na potencjalne skutki uboczne.

W przypadku niektórych form bólu stawów możliwe jest również zastosowanie zabiegów. Zespół cieśni nadgarstka jest przykładem problemu ze stawami, który może być niekiedy leczony chirurgicznie.

Istnieje również możliwość zastosowania terapii fizycznej. Lekarz może być w stanie polecić kogoś, lub można rozważyć znalezienie fizykoterapeuty prywatnie, który może pomóc sugerować wskazówki dotyczące poprawy mobilności i postawy.

Autor

Wiesław Zapolski