Witaminy poprawiające funkcjonowanie mózgu

Specjalny trening, intensywna praca umysłowa, samokształcenie pomagają utrzymać dobrą pamięć i wysoką aktywność mózgu. Niekorzystne środowisko, częsty stres, choroby tarczycy, przewodu pokarmowego, zaburzenia metaboliczne, wręcz przeciwnie, niekorzystnie wpływają na mózg. Przyjmowanie preparatów witaminowych, które kompensują niedobór mikroelementów, pomaga zachować zdrowie.

Rola witamin w aktywności mózgu

Neurogeneza - regeneracja komórek nerwowych w mózgu - zachodzi w organizmie przez cały czas. Jednak wraz z wiekiem lub pod wpływem niekorzystnych czynników tempo reakcji metabolicznych spada, a proces regeneracji nie jest już tak szybki. Gdy tylko zaczyna się beri-beri, pojawiają się problemy z zapamiętywaniem nowych informacji i odtwarzaniem starych, pogarsza się uważność i szybki dowcip. Wynika to z funkcji, jakie witaminy pełnią dla aktywności mózgu:

  • Ze względu na udział w produkcji kolagenu, który zwiększa wytrzymałość i elastyczność naczyń krwionośnych, wpływają na ukrwienie tkanek mózgu i jego zaopatrzenie w tlen.

  • Przyczyniają się do przyspieszenia metabolizmu, katalizują procesy neurogenezy.

  • Pomaga chronić komórki przed negatywnym wpływem wolnych rodników.

  • Długotrwały brak równowagi substancji prowadzi do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane.

  • Brak elementów niezbędnych dla głowy i mózgu można uzupełnić za pomocą zbilansowanej diety. Jeśli nie możesz zapewnić codziennej normy niezbędnych substancji, powinieneś zacząć przyjmować witaminy na rozwój mózgu. Pomagają aktywować krążenie krwi, zwiększają szybkość transmisji impulsów. W rezultacie poprawia się pamięć i zdolność uczenia się, wyostrza się uwaga, znika drażliwość i nerwowość.

Witaminy dla mózgu

Jeśli mówimy o witaminach dla mózgu, dorośli potrzebują przede wszystkim elementów z grupy B. Oprócz witamin z grupy B, witaminy C, D, K i niektóre minerały są potrzebne dla mózgu i pamięci.

Niemożliwe jest stworzenie diety, która będzie zawierała całą listę produktów zawierających niezbędne pierwiastki śladowe w odpowiedniej ilości. Specjalista pomoże wybrać najbardziej zrównoważone menu i zasugeruje, które preparaty witaminowe należy przyjmować.

Niekontrolowane stosowanie witamin dla mózgu w nadziei na uzyskanie maksymalnych rezultatów w krótkim czasie może prowadzić do hiperwitaminozy. A to niesie ze sobą nie mniej poważne problemy niż niedobór witamin. Aby wybrać odpowiednią kombinację elementów, należy skupić się na ich codziennych normach.

Jak wybrać najlepsze witaminy dla mózgu i pamięci?

Biologicznie aktywne suplementy diety dla dorosłych i dzieci powinny być wybierane na podstawie wyników badań laboratoryjnych i opinii lekarza. Oczywiście przy wyborze suplementu diety należy wziąć pod uwagę następujące kryteria:

  1. Skład. W przypadku mózgu i pamięci należy położyć nacisk na suplementy z witaminami z grupy B, przeciwutleniaczami, minerałami i składnikami roślinnymi jak w my brain co Australia.

  2. Forma uwalniania. Najpopularniejsze są tabletki i kapsułki. Dopuszczalne są również zawiesiny i zastrzyki.

  3. Wiek pacjenta. Suplementy dla dorosłych i dzieci różnią się składem, stężeniem składników aktywnych, formą uwalniania i schematem dawkowania.

  4. Przed zakupem i rozpoczęciem przyjmowania witamin należy również wykluczyć ryzyko wystąpienia alergii w konkretnym przypadku, przeanalizować zgodność suplementów z innymi lekami, istniejącymi chorobami.

Produkty poprawiające pamięć

Zielona herbata

Zielona herbata zawiera rzadki aminokwas L-teaninę. Substancja ta działa jako neuroprzekaźnik - przekazuje impulsy elektryczne między komórkami ciała, w tym z zakończeń nerwowych do mózgu. Zielona herbata pomaga zmniejszyć niepokój i złagodzić depresję. L-teanina zwiększa wydajność i poprawia funkcje poznawcze mózgu poprzez zwiększenie przepływu krwi. Należy pamiętać, że zielona herbata może obniżać ciśnienie krwi, dlatego należy pić ją rano na czczo.

Olej cedrowy

Olej cedrowy produkowany jest z nasion sosny syberyjskiej. Tłoczony na zimno zachowuje maksimum użytecznych substancji. Do produkcji oleju stosuje się również tłoczenie na gorąco i ekstrakcję chemiczną. Olej cedrowy zawiera kwasy omega, witaminy A, D, K, witaminy z grupy B, witaminę C, magnez, sód, fosfor, wapń. Takie witaminy poprawiają funkcjonowanie centralnego układu nerwowego. Ponadto olej cedrowy zawiera wiele fosfolipidów biorących udział w tworzeniu i rozwoju komórek mózgowych.

Szpinak

Szpinak jest mistrzem wśród wszystkich warzyw i owoców pod względem zawartości luteiny. Jest ona niezbędna do zapobiegania chorobom oczu, spowalnia procesy degeneracyjne w mózgu. Ponadto szpinak jest bogaty w kwas foliowy (witaminę B9), który poprawia pamięć i funkcje poznawcze. Szpinak najlepiej spożywać świeży, ponieważ obróbka cieplna zmniejsza korzystne właściwości tej rośliny.

Kakao

Czekolada jest wytwarzana z ziaren kakaowca, ale do zapamiętywania materiału lub pracy nad poważnym projektem lepiej wybrać filiżankę kakao bez cukru. Kakao jest uważane za środek nootropowy. Napój ten zawiera wiele zdrowych dla mózgu substancji, w tym magnez, flawonoidy i tryptofan. Magnez działa jak paliwo dla komórek organizmu, eliminuje nerwowość i pomaga skupić się na biznesie. Flawonoidy zawarte w kakao pomagają wzmocnić i rozszerzyć naczynia krwionośne, co zwiększa przepływ krwi, a mózg zaczyna lepiej pracować.Autor

Mateusz Molek